0
SEPETİM Ürün

Sıkça Sorulan Sorular

Snowboard almak istiyorum ama hangi boy almam lazım?

Snowboard boyunuzu seçerken, önemli olan snowboard üzerinde cm2’ye verilecek basınç ve boardun taşıma kuvveti yani kilodur, dolayısıyla bu kritere uygun bir snowboard seçmeniz gerekir. Kullanıcının kilosu arttıkça snowboard boyu büyür.


Genel kurallara göre, kilo ve boy oranınız standarda yakın ise alacağınız boardun boyu sizin boyunuzdan yaklaşık 15-20 cm daha kısa olmalıdır. Eğer kilo boy oranınız standart değilse, board daha uzun olabilir. Ancak bu kriter snowboard genişliği ve tarzına göre değişkenlik gösterebileceğinden boy da modele göre farklılaşabilir. Örnek vermek gerekirse, 70 kg ve 170cm

ölçülerine sahip bir kişi Rossignol'un A modelinde 157cm boy kullanıp, daha geniş gövdeye sahip olan B modelinde 152cm'lik board kullanabilir. (Ölçüler tamamen temsilidir.)

Kış/kar sporlarında Freeride nedir?

Bol karda pist dışında kayış şeklidir. Genellikle freeride boardları daha uzun olurlar. Burun kısımları daha sert arka kısımları daha esnektir. Daha büyük olmalarının temel sebebi bol karda batmamak ve vücut ağırlığınızı taşıyarak kar üzerinde yüzebilmektir.

Freestyle nedir?

Rampalardan yapılan atlama, zıplama gibi hava hareketleri freestyle olarak kabul edilir. Freestyle boardların arka kısımları klasik boardlara göre daha sert ve burun kısımları daha esnektir.

Bolkar kayışında nelere dikkat etmeliyim?

Bolkar kayışı için öncelikle önerilen freeride boardu kullanmaktır. Bu durumda direk bacaklara ağırlık vermek rahat etmeyi sağlar, ancak boardunuz bolkar için uygun değilse ve battığını hissediyorsanız yapmanız gereken ağırlığınızı daha çok arka bacağınıza vererek boardun burnunu havaya kaldırmak olacaktır.

Kask kullanmalı mıyım?

Sürat içeren tüm sporlarda kask gerekli bir ekipmandır, kask kafanızı hem sıcak hem de güvenli tutmaya yardımcı olur. Kask ile beraber kalça korumalık, omurga korumalık, bellik, bileklik gibi ürünleri de kullanmak gerekir. Bunları arabalardaki airbag gibi düşünebilirsiniz, belki ihtiyacınız

olmayacak ama kullanmanın önlem almak açısından faydası var.

İnternetten kayak veya snowboard almak ne kadar güvenlidir?

Kayak ve snowboard gibi teknik ürünler, eğer konunun uzmanı değilseniz internet yönlendirmelerine göre alınacak ekipman sınıfında bulunmamaktadır. Ancak tecrübe, kalite, güven ve müşteri memnuniyeti garantisi veren, bilinen bir markanın canlı yardım ile destek sunan internet sitesini, örneğin spx.com.tr adresini güvenle tercih edebilirsiniz. Sitemiz oturduğunuz yerden, ekstra bir masrafa girmeden, süratli ve kaliteli hizmeti sizlerle buluşturmayı hedefler.

Kayak botumu nasıl seçmeliyim?

Kayak botunuzu seçerken önemli olan kilonuz, kayak seviyeniz ve kayış şeklinizdir. Bu bilgilere ve tercihlere istinaden farklı model ve boy alternatifleri arasından sizi en rahat hissettiren ürünü seçebilirsiniz.

Ayakkabımın ayağıma tam olduğunu nasıl anlarım?

Ayakkabının ayağa uyumuna bakılırken temel ayaklarınızın ayakkabı içinde rahat olmasıdır. Bunu sağlamak için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi önemlidir.


Ayakkabının burnunun hafifçe ayakkabıya değmesi tam ölçüyü belirtir. Ancak bu temas ayak parmaklarınız üzerine basınç hissettirmemeli ve ayakkabı ayağınız rahatça kavramalıdır.


Ayakkabının giydikçe bollaşması gibi sorunlardan kaçınmak için ise çok basit bir kontrol sistemi mevcut: Ayakkabıyı ilk giydiğinizde klipsleri kapatmadan önce ilk olarak, üst bilek bölümündeki 2 klipsi kapatıp daha sonra öne doğru yaslanın; bu ayağın kayak pozisyonundaki gibi geriye

kaymasına ve topuğun yerine oturmasını sağlayacaktır. Böylece ayakkabının size uygunluğunu bir kez daha kontrol etmiş olursunuz.

Kayak ayakkabımı ilk giydiğimde hafif bir ağrı yapıyor. Neden?

Günlük bir ayakkabıdan çıkan ayak, bir kayak ayakkabısının içine girip klipsler ile her noktadan sıkıldığında kan dolaşımı değişir ve karıncalanma oluşabilir. Bu normaldir. Ancak bunun başlıca sebebi genelde kayakçıların ayakkabıyı giyer giymez klipsleri olabildiğince sıkmasıdır. Bunun yerine ayakkabıyı ilk giydiğinizde hafifçe sıkıp ayaklarınıza alışma süresi tanımanız faydalı olacaktır. Bu şekilde piste yürüyebilir ve daha sonra klipsleri birkaç kademe daha sıkarak aradaki bolluğu alabilirsiniz. Keyifli kayaklar!

Kayak bağlaması performansımı etkiler mi ve niye önemlidir?

Bağlamanız sizin ve bacaklarınızın sigortasıdır. Ne kadar daha iyi bir bağlama alırsanız kendinizi o kadar güvenceye almış olursunuz. Bu arada unutmayın ki yeni teknolojiye sahip iyi bir bağlama kullanan bir kayakçının ekipman sebebi ile sakatlanma ihtimali sıfıra yakındır. Bunun yanında kaymaya başlamadan önce her sporda olduğu gibi hafif bir esneme yaparak vücudu ve kasları ısıtmak sizi birçok sakatlıktan uzak tutmaya fayda sağlayacaktır. Bağlama standartlarını belirleyen ve üretim iznini veren İsviçre’deki D.I.N. kuruluşuna göre Rossignol Axial bağlamalarının hatalı atış oranının %0 olması nedeniyle güvenle tercih edilebilecek bir üründür.

Carving kayak niye faydalı?

Carving fikri kayak sporunu çok daha kolay yapılır ve öğrenilir hale getirerek, bu sporun kaderini değiştirmiştir. Carving kayakların en güzel yanı genel olarak kayak boylarını kısaltmış olmaları ve şekilleri dolayısı ile dönüşlere çok kolay girmeleri ve çıkmalarıdır.

x Spx Uzman Eşliğinde Mağaza Deneyimi