0
SEPETİM Ürün
header-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Snowboard almak istiyorum ama hangi boy almam lazım?

Snowboard boyunuzu seçerken önemli olan kilonuzdur dolayısı ile kilonuza göre uygun snowboard u seçmeniz gerekir. Mesele snowboard un üzerinde cm2'ye vereceğiniz basınçtır, yani snowboardun taşıma kuvveti ile alakalıdır. Kullanıcının kilosu arttıkça snowboardunda boyu artar, çünkü snowboardun boyu büyüdükçe kar basış alanı da büyür. Ancak her model snowboard un genişliği ve tarzı bir olmadığından her modelde değişik boy kullanabilir. Örnek: 70 kg olan 170cm'lik bir snowboardcu Rossignol'un A modelinde 157cm boy kullanıp, daha geniş gövdeye sahip olan B modelinde 152cm'lik board kullanabilir. ( ölçüler tamamen temsilidir.)

Fakat bir genelleme yapmak istersek şunu söyliyebiliriz ; alacağınız boardun boyu sizden yaklaşık 15-20 cm daha kısa olmalıdır. ( kilo ve boay orantınız standartlara yakın ise ) Eğer kilonuz fazla ve boyunuz kısa ise board boyunuzdan daha uzun olabilir. Bunu tam tersi içinde söyliyebiliriz.

Freeride nedir?

Bol karda pist dışında kayış şeklidir. genellikle freeride boardları daha uzun olurlar. Burun kısımları daha sert arka kısımları daha esnektir. Daha büyük olmalarının temel sebebi bol karda batmamak ve vücut ağırlığınızı taşıyarak kar üzerinde yüzebilmektir.

Freestyle nedir?

Rampalardan hoplamak , zıplamaktır. Hava hareketleri freestyle 'a girer. Bu boardların arka kısımları daha sert , buurn kısmları daha esnektir.

Bolkarda nasıl kayarım?

Bolkarda kaymak için öncelikle önerilen freeride boardu kullanmaktır. Bu durumda direk bacaklara ağırlık vermek sizi rahat ettirir ama eğer boardunuz bol kar için uygun değilse ve battığını hissediyorsanız yapmanız gereken ağırlığınızı daha çok arka bacağınıza vererek bordunuzun burnunu havaya kaldırmak olacaktır.

Kask kullanmalı mıyım?

Aslında her türlü sürat içeren sporda kask gerekir, hele bir de deli dolu kayan biriyseniz kesin kask takmalısınız çünkü kask kafanızı hem sıcak hem de güvenli tutuyor. Ilk başlarda biraz garipsiyebilirsiniz fakat kısa sürede alışacaksınız. kask ile berbaber kalça korumalık, omurga korumalık, bellik, bileklik gibi koruma ürünlerini kullanmak gerekir. Bunları arabanızdaki Airbag gibi düşünebilirsiniz, belki hiçbirzaman ihtiyacınız olmayacak ama kullanmanızın zararı yok , faydası var.

Kayak sporuna birçok yeniliği sunan ve kabullendiren Rossignol'dür. Rossignol bir teknoloji devidir, ve tam performans/teknoloji bazlı bir markadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük kış sporları grubu olan Rossignol yarışçıların da 1 numaralı tercihidir. Rossignol ‘ün geçen yılki dünya Pazar payı %42 civarındadır. Bütün bu veriler gönül rahatlığı ile Rossignol ürünlerine gerçekten güvenebileceğinizi gösterir. Rossignol ne demek?

İnternetten kayak veya snowboard almak ne kadar güvenlidir?

Eğer alacağınız markalar bu sitedeyse, yani ismin önünde SPX var ise; 20 yıllık bir "tecrübe, kalite, güven ve müşteri memnuniyeti garantisi" altındasınız. Bu alanda lider olan SPX, SPXSHOP.COM ile de oturduğunuz yerden, ekstra bir masrafa girmeden, süratli ve kaliteli hizmeti hedefler. 1 yıldır aktif olan online satış mağazamız şimdiden 1000'lerce SPX müşterisine kayak ve snowboard alanında hizmet ve bilgilendirmede bulunmuştur. 20 yıllık SPX tecrübesi ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Kayak botumu nasıl seçmeliyim?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Birkaç farklı sorunun cevabı alındıktan sonra farklı boy alternatifleri kayakçının seçimine bırakılmalı.

Kayak boyunuzu seçerken önemli olan kilonuz kayak seviyeniz ve kayış şeklinizdir, dolayısı ile boyunuz aslında en az değer taşıyan kriterlerden biridir. Mesele kayağın üzerinde cm2'ye vereceğiniz basınçtır, yani kayağın taşıma kuvveti ile alakalıdır ve bu sizin ağırlığınız ve kayış sırasındaki sürat ile alakalı bir hesaplamadır.

Kullanıcının kilosu arttıkça kayağında boyu artar, çünkü kayağın boyu büyüdükçe kar yüzeyine temas eden taban alanı da büyür. Ancak her model kayağın genişliği ve tarzı bir olmadığından her modelde değişik boy kullanabilir.

Örnek: 70 kg olan 170cm'lik orta seviyeli bir kayakçı Rossignol'un A modelinde 160cm boy kullanıp, daha geniş gövdeye sahip olan B modelinde 157cm'lik bir boy kullanabilir. ( ölçüler tamamen temsilidir.)

Ayakkabımın ayağıma tam olduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle biliniz ki bunu anlayabilecek ve bilebilecek tek kişi sizsiniz, ne biz, ne dünya kayak şampiyonu, ne de satıştaki teknik danışmanlar. Ayakkabının içinde sizin ayağınız var ve bu ayakkabının size uygun olup olmadığının kararını sizin vermeniz gerekiyor.

Bunu anlamanız için size yardımcı olacak sorular var, bunları kendinize sorun ve kendiniz cevap verin:

1-Ayakkabının burnu ayağıma değiyor mu? Hafifçe değebilir (hatta ve hatta hafifçe değiyor olması bir avantajdır çünkü bu ayakkabının ayağınıza tam olduğunu anlamanıza fayda sağlar) ,bunda bir sakınca yoktur fakat ayak parmaklarınız üzerine basınç hissetmemelisiniz ve parmaklarınızı oynatabilmelisiniz.

2-Giydikten sonra bollaşırsa ne olacak ? Ayakkabıyı ilk giydiğinizde klipsleri kapatmadan önce ilk olarak , üst bilek bölümündeki 2 klipsi kapatıp daha sonra öne doğru yaslanın ; bu ayağın kayak pozisyonundaki gibi geriye kaymasına ve topuğun yerine oturmasına sebep olacaktır. Böylece kendinize büyük bir ayakkabı almaktan kurtulacaksınız.

3- Dizlerimi hafif kırarak öne doğru yüklendiğimde topuğum yerinden kalkıyor mu? Hafif oynayabilir ama çok kalkmamalı, yalnız dikkat edin siz özellikle bileğinizi kullanarak topuğunuzu kaldırmaya çalışırsanız her ayakkabıda topuğunuz kalkar, öne doğru kendinizi bıraktığınızda kalkamamalı, yukarı doğru çektiğinizde değil. Bunu ayağınız klipsini sıkarak ayarlayabilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

4-Ayakkabı ayağımız sıkmalı mı ? Sıkmalı kelimesini doğru anlamak lazım. Ayakkabı ayağınızı her noktadan sarmalı ve ayağınıza kesinlikle büyük olmamalı, fakat bunun yanında daha da önemlisi küçük hiç olmamalı. Ayağınızı her noktadan saran fakat tek bir noktadan vurmayan bir his vermeli. Kısacası sıkı bir çorap giymiş gibi hissediyor olmanız normal ve olması gereken bir his.

Kayak Ayakkabımı ilk giydiğimde hafif sancı yapıyor. Neden?

Günlük bir ayakkabıdan çıkan ayak bir kayak ayakkabısının içine girip klipsler ile her noktadan sıkıldığında kan dolaşımı değişir ve karıncalanma oluşabilir. Bunun başlıca sebebi genelde kayakçının klipsleri olabildiğince sıkmasıdır. Hâlbuki ayakkabıyı ilk giydiğinizde hafifçe sıkıp ayaklarınıza alışma süresi tanımalısınız. Bu şekilde piste yürüyebilir ve daha sonra klipsleri bir kaç kademe daha sıkarak aradaki bolluğu alabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız ne karıncalanacak nede sancıma yapacaktır. İyi Kayaklar!

Kayak bağlaması performansımı etkiler mi ve niye önelidir?

Bağlamanız sizin ve bacaklarınızın sigortası ve güvencesidir. Bağlamanın kayış performansı ya da keyifle pek alakası yoktur, olayı güvenliktir. Ne kadar daha iyi bir bağlama alırsanız kendinizi o kadar güvenceye almış olursunuz. Bu arada unutmayın ki yeni teknolojiye sahip iyi bir bağlama kullanan bir kayakçının ekipman sebebi ile sakatlanması neredeyse imkânsızdır. Tabii ki kayağa çıkmadan önce her sporda olduğu gibi hafif bir streç yapmak, vücudu ve kasları ısıtmak sizi birçok sakatlıktan uzak tutacaktır.

Bağlama standartlarını belirleyen ve üretim iznini veren İsviçre deki D.I.N. kuruluşuna göre Rossignol Axial bağlamalarının hatalı atış oranı %0 dır. Rossignol bu konuda da liderdir.

Carving kayak niye faydalı?

Carving fikri kayak sporunun kaderini değiştirmiştir. Sporu çok daha kolay yapılır ve öğrenilir hale getirmiştir. Carving kayakların en güzel yanı genel olarak kayak boylarını kısaltmış olmaları ve şekilleri dolayısı ile dönüşlere çok kolay girmeleri ve çıkmalarıdır. Çok eğlencelidirler ve hala klasik kayak kullanıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz diyebiliriz. Bu inanılmaz farkı yaşamak için hemen bir Carving kayak edinin.

Rossignol dünyanın en büyük kayak markası diyorsunuz , ama her marka böyle bir iddia da bulunuyor, hangisine inanalım ?

Rossignol dünyanın ilk , en çok satan, en çok dünya kupası kazanmış ,en çok dünya üreticiler şampiyonu seçilmiş kayak markasıdır. Hangi markanın daha iyi olduğu kişiden kişiye değişebilecek yorumlara açık bir konu iken yukarıda bahsettiğimiz veriler yoruma açık olmayan rakamsal ve tarihsel değerlerdir.

Pek alakalı değil ama Rossignol Fransızca Bül Bül kuşu demektir: Bu isim markanın kurucusu Aber Rossignol ‘e dayanmaktadır. Üretim yaptığı İtalya, İspanya ve Fransa’daki fabrikalar çalışmaya devam etmektedir.

x