Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

1989’dan Günümüze SPX !

Eski milli voleybolcu ve muharip gazi kurmay bahriye subayı Güven Olgar ve eşi Kadriye Olgar tarafından tamamen spora olan aşkları ile kurulan SPX, çok farklı bir logo ve Sport Point ismi ile 1989 yılının son aylarında ilk mağazasını açarak faaliyet göstermeye başladı.

Bakırköy İncirli caddesinde 2 katlı toplam 250 m2 olan mağaza belki de bugünkü ürün çeşidinden çok uzaktı ama vizyonu aynıydı. Amaç sadece takım sporlarına yoğunlaşmış spor mağazacılığından farklı bir perakende kültürü geliştirmek ve özellikle kış sporları ve raket sporlarında uzmanlaşmaktı. Spor sevgisi ile açılan bu ilk mağaza ileride sadece Türkiye’nin değil dünyanın örnek gösterdiği uzmanlık mağazaları zinciri olacaktı.

İncirli caddesinde ilk açılan Sport Point o kadar ilgi gördü ki o yıllarda kayak ve raket adetleri olarak servis verdiği sporcu adetlerine bugün hala hiçbir spor mağazası tarafından ulaşılamıyor. Yıllar geçtikçe Sport Point kendini geliştirmeye , yeni ürünler eklemeye ve takım sporlarını bünyesinden tamamen çıkarmaya başladı. İşte bu yıllarda isminin sonuna “Extreme” kelimesini ekledi ve SPORT POINT EXTREME logosunu taşımaya başladı. Artık amaç belliydi ; sadece ekstrem ve alternatif sporlarda uzmanlaşmak.

Yeni mağazalar açılmaya başladı. 1994 yılında Akatlar açıldı fakat bu mağaza Akmerkezin açılması ile kısa sürede AVM içine taşındı. Yıllar içerisinde SPX yeni mağazalar ile büyümeye devam etti ama her geçen yıl daha fazla kendi uzmanlık alanını belirlemeye ve bundan ödün vermemeye dikkat etti. Bu çeyrek asır süresince bir çok yeniliği Türkiye pazarına sundu. 1997 yılında açılan Bağdat Cadddesinde ki “ Kızıltoprak SPX ” mağazası, dünyanın en büyük kış sporları markası Rossignol tarafından Avrupa’nın en iyi Kış uzmanlık mağazası seçildi ve resimleri tüm Avrupa kayak sektörüne örnek olması amacı ile dağıtıldı.

SPX olarak amacımız hiçbir zaman “ dünyayı yakalamak “ olmadı. Amacımız hep dünyanın önünde gitmek oldu ve bugün bu bakış açısı değişmedi. Sadece uzmanlığımız ile değil , ürün çeşidimiz ve fiyatlarımız ile de çok iddialı olduk.

Her yıl Türkiye ye ithal ettiğimiz en teknik ve en büyük extreme sporları markalarının fabrikalarında eğitimler aldık, ürünleri tasarlayan mühendisler ile sohbetler ettik ve halen her geçen yıl kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Kayak, snowboard, wakeboard,sörf yapıp, tenis oynayan, hafta sonları skateboard hocalığı yapan uzman personelimize dünyadaki ve ürünlerdeki son teknik gelişmeleri dünya ile aynı anda ulaştırıyoruz.

Yıllardır size bir iddia da bulunuyoruz; Avrupa Bizden Daha Pahalı ! EVET BU DOĞRU! Ama neden ? SPX Mağazaları olarak, 68 markaya ait ürünleri dünyanın 22 farklı ülkesinden ithal edip, dünya ile aynı anda sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bu ürünleri size en iyi fiyatla sunabilmek için direk olarak üretildiği fabrikalardan alıp, lojistiğini kendimiz yapıyor, yine kendi mağazalarımızda satışa sunuyoruz. Amacımız dünyanın en büyük extreme sporları markalarını sizlere en iyi fiyatlar ile sunmak. İşte bu sayede aynı markalı, aynı ürünü, aynı anda Avrupa’dan daha iyi fiyatlı satışa sunabiliyoruz.

SPX, 2015 yılına geldiğimizde Istanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Bolu, Kıbrıs ve İnternet olmak üzere toplam 23 mağazasında, 7000 m2' lik Kıraç Lojistik Merkezi ve Ulus Yönetim binasında yaklaşık 250 kişilik ekibi ile sizlere extreme sporlarda en uzman servisi vermeyi hedefliyor.

SPX ile başlayan hikayemiz Olgar olarak distribütörlüğünü yaptığımız markalar ile güçlenerek devam etti. 1995 yılında dünyanın en büyük kış sporları markası Rossignol ün distribütörlüğü ile ilk kez ülke çapında ürün tedariğine başladık. Bu tecrübe ile yakaladığımız başarı ardından snowboard sporunun yaratıcısı Burton’u , efsane Oakley’i , boardshort diyince ilk akla gelen Billabong’u , skate ayakkabısının mucidi Vans’i ve daha nice dev markaları getirdi. 2010 yılında geldiğimizde dünyanın en önemli outdoor ayakkabı markalarından Merrell ve hemen ardından tartışmasız en önemli dağ sporları markası Salomon aileye katıldı. Bu şekilde OLGAR 2014 yılına geldiğinde Türkiye outdoor pazarının lider kuruluşu haline geldi.

OLGAR olarak büyümeye , büyürken doğrularımızdan ve iş ahlakımızdan hiç ödün vermeden başladığımız ilk gündeki amatör ruhumuzu korumaya devam ediyoruz. Ekstrem ve alternatif sporlar denildiğinde Türkiye de bir çok ilke imza attık , yüzlerce sporcuya sponsor olduk, aktiviteler ile bu sporları sevdirmek için adeta federasyonlar gibi çalıştık.

Ve en güzeli bütün bunları yaparken büyük keyif aldık ve keyif verdik. İnsanların hayatlarında olumlu duygular ile küçük katkılar yaratmaya çalıştık. Kısacası yaptığımız işi hep sevdik.

Daha nice adrenalin dolu, dinamik, heyecanlı ve sporlu yıllarda birlikte olmak dileği ile.

SPX 

 

 

 

Ana Sayfa | Mağazalar | Haberler | Kampanyalar | SPX Ekibi | Online Satış | Markalarımız

COPYRIGHT 2009 © OLGARLAR GROUP - ALL RIGHTS RESERVED